Yönetim Kurulu

Nevzat Kalkavan
Yönetim Kurulu Başkanı

1949 yılında Rize’nin İyidere ilçesinde doğmuştur. Denizcilik Bankası Gemi Yapı Sanat Enstitüsü mezunudur. Turkon Holding ve Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 1997 yılında kurmuş olduğu Turkon Konteyner Taşımacılık A.Ş, Turkon Taşımacılık A.Ş, Turkon Lojistik A.Ş, Anadolu Turizm Yatırımları A.Ş, Turkon Demiryolu A.Ş ve sahibi olduğu birçok şirketin de Kurucu Başkanı’ dır.

Nevzat KALKAVAN evli ve 3 çocuk babası olup, sosyal hayatta Deniz Ticaret Odası Şeref üyesi, Türk Deniz Eğitim Vakfı ve Turmepa - Deniz Temiz Derneği’nin de kurucu üyesi olup, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesidir. Ayrıca birçok dernek ve şirketlerin de yönetimindedir.Mehmet Salih Kalkavan
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1954 yılında Rize’nin İyidere ilçesinde doğmuştur. Denizcilik Bankası Gemi Yapı Sanat Enstitüsü mezunudur. Uzun seneler sporcu kimliği ile ön plana çıkmıştır. 1977-1987 yılları arasında Sarıyer Spor Kulübü’nde, 10 yıl profesyonel olarak takımına hizmet vermiş ve 7 yıl da kaptanlığını yapmıştır.

Turkon Holding’ e bağlı Turkon Demiryolu A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı‘ dır. Turkon Konteyner A.Ş, Sedef Gemi İnşaatı A.Ş, Kaşif Denizcilik A.Ş, Kanlıca Denizcilik A.Ş, Batı Denizcilik A.Ş, Turkon Lojistik A.Ş. ve Anadolu Turizm Yatırımları A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’ dır.

Evli ve 2 çocuk babası olan Mehmet Salih KALKAVAN, sosyal hayatta Kal-Der, Büyük Kulüp Derneği, Deniz Ticaret Odası, Türk Deniz Eğitim Vakfı ve Turmepa -Deniz Temiz Derneği üyesi olarak etkinliklerini devam ettirmektedir.Metin Kalkavan
İcra Kurulu Başkanı

Metin Kalkavan, 1959 yılında Rize’nin İyidere ilçesinde doğmuştur. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra yüksek lisansını İngiltere’de University Of Plymouth’da Denizcilik İşletmesi ve Finans üzerine yapmıştır.

1997 Yılında ailesi ile birlikte Turkon Line’ı Kuran Metin Kalkavan, aile şirketlerinden Turkon Holding A.Ş. ve Sedef Tersanesi A.Ş.’nin İcra Kurulu Başkanıdır. Eş zamanlı olarak, grup firmalarından Turkon Konteyner ve Deniz Taşımacılığı A.Ş., Turkon America Inc., Kaşif Denizcilik A.Ş., Turkon Lojistik A.Ş., Batı Denizcilik A.Ş., Kanlıca Denizcilik A.Ş., Anadolu Turizm Yatırımları A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Turkon Demiryolu A.Ş.’ de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmaktadır.

Grup dışında ise TAİS Gemi İnşa ve Teknolojileri A.Ş., Rize İnşaat A.Ş. ve Ereğli Denizcilik A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlıklarını sürdürmektedir.

Metin Kalkavan, vizyoner kişiliğini Türk denizcilik sektörüyle buluşturmuş; 2002-2018 yılları arasında İMEAK Deniz Ticaret Odası (İMEAK DTO ) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Başkan olduğu dönemde, Piri Reis Üniversitesi’nin kuruluşunda 2008-2019 yıllarında Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı olarak yer almış ve yeni neslin denizcilik bilinciyle yetişmesinde büyük rol oynamıştır. Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın da (TÜDEV ) Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır, halen mütevelli heyet üyesidir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Deniz Ticaret Odası (DTO) meclis üyesi olan Metin Kalkavan, TOBB Deniz Ticaret Odaları Konsey Başkan Yardımcılığı ve TOBB Tahkim Kurulu Divan Başkanlığı yapmıştır.

Metin Kalkavan, sektörel görevlerine ek olarak, sportif kişiliğiyle de ön plana çıkmıştır. Futbol tutkusunu farklı bir boyuta taşımış; 2009-2017 yılları arasında Çaykur Rizespor Kulüp Başkanlığı yapmıştır.

Ayrıca Permatürk Doğa ile Ahenk İçinde Yaşama Vakfı’nın kuruluşunda yer almıştır. Vakfın Kuruluşu olan Ağustos 2020 tarihinden beri Mütevelli Heyet Başkanlığını yürütmektedir.

Evli ve dört kız çocuğu babası olan Metin Kalkavan sosyal hayatta; Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), Galatasaray Spor Kulübü, Çaykur Rizespor Kulubü ve Büyük Kulüp üyesidir.